Uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły w Niebylcu mieli powód do świętowania. W tym roku mija 150. rocznica szkolnictwa w naszej miejscowości. Z tej okazji 15.05. b.r. odbyła się uroczystość upamiętniająca założenie szkoły i jej historię. Często obchodzi się rocznice i jubileusze, ale ten był wyjątkowy i wart zapamiętania. 15 maja 2014r. obchodziliśmy 150-lecie szkolnictwa w Niebylcu. Była to bardzo ważna rocznica nie tylko dla obecnych uczniów, ale także dla osób, które dawniej były związane z niebylecką szkołą.

 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kosciele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu. Eucharystii przewodniczył ks. bp. Edward Białogłowski. Nabożeństwo uświetnił piękny śpiew szkolnej scholi. Po Mszy zaproszeni goście, rodzice, uczniowie i nauczyciele udali się do budynku Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego, pani dyrektor Iwona Flisiak powitała wszystkich zebranych i zaprosiła na akademię przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Przedstawienie ukazującę naukę w dawnych czasach zaciekawiło i rozbawiło wszystkich oglądających. Rekwizyty wypożyczone z muzeum w Konieczkowej oraz wspaniała scenografia pozwoliły widzom przenieść się w odległe czasy. Następnie została zaprezentowana pantomima. Inscenizacja pokazywała naukę w szkole i życie ludzi w czasach komunizmu. Dobrze dobrana muzyka oraz znakomita gra uczniów niebyleckiej szkoły, oddawały charakter czasów socjalizmu w Polsce. Ponadto w części artystycznej znalazły się układy taneczne, prezentowane przez uczniów "zerówki" i szkoły podstawowej, a także poezja śpiewana do tekstów ks. Jana Twardowskiego. W przygotowanie akademii włożyliśmy dużo pracy i serca.

Kolejną częścią programu był interesujący wykład prof. Kazimierza Ożoga. Następnie zabierali głos zaproszeni goście m. in. nasza była pani dyrektor Lucyna Małek-Adamiak, jako przedstawiciel Kuratorium, starosta strzyżowski – pan Robert Godek, wójt gminy Niebylec – pan Zbigniew Korab, potomek Teofila Tryczyńskiego, dawnego kierownika szkoły w Niebylcu oraz pani dr Teresa Sierżęga-Nowosad.

Uroczystość ta była wielkim wydarzeniem nie tylko dla niebyleckiej szkoły, ale i całej gminy. W tym dniu, dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, mogliśmy cofnąć się w czasie o 150 lat i poznać tę szkołę na przestrzeni dziejów. Mieliśmy możliwość wspomnienia ważnych postaci, takich jak: papież św. Jan Paweł II, poeta i patron szkoły w Niebylcu – ks. Jan Twardowski oraz Teofil Tryczyński – wieloletni kierownik tej szkoły. Warto było tego dnia udać się do Niebylca i wziąć udział w tak doniosłym wydarzeniu.Wszyscy byliśmy świadkami ważnego jubileuszu, który zapamiętamy na długo.

tekst. Dominika Strzała i Marlena Kudła, zdjęcie: Grzegorz Bosek (przedruk z www.zsniebylec.webd.pl)