W dniach od 18-21 marca br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu odbywał się "Kiermasz Świąteczny". Swoje prace przestawiali uczniowie szkół z terenu Gminy Niebylec, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich a także Związku Emerytów i Rencistów Kołowo w Połomi i Niebylcu. Prace jakie można było obejrzeć a także nabyć miały charakter świąteczny. Kiermasz obfitował w rękodzieła takie jak pisanki, malowane, skrobane czy zdobione papierem. Haftowane koszyki, serwetki. Dziergane kurczątka i kurki. Panie prezentowały również wielkanocne palmy oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

 

Uczestnicy, a także zwiedzający wystawę kiermaszu, mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie na najoryginalniejszą pisankę wielkanocną. Zwiedzający wystawę głosowali na kraszanki. Po podliczeniu wszystkich głosów zwyciężyła pisanka wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Blizianki. Panie Zaprezentowały malowaną strusią wydmuszkę. Drugie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Gwoźnicy Górnej – pisanka dekorowana kolorowymi, zwijanymi paseczkami papieru. Trzecie miejsce Zespół Szkół z Gwoźnicy Górnej, uczniowie zaprezentowali pisankę zdobioną papierem w ozdobnym koszyczku.

Podczas uroczystego podsumowania kiermaszu, który odbył się 22 marca br. wręczono nagrody zwycięzcom. Rozstrzygnięto również konkurs na "Babkę Wielkanocną". Do konkursu zgłoszono 7 bab. Komisja w składzie Danuta Lęcznar - Przewodnicząca Rady Gminy, Wiktor Bochenek - Dyrektor GOK oraz Monika Godek - Urząd Gminy Niebylec zdecydowała, iż zwycięzcą konkursu zostanie babka upieczona przez członkinie Związku Emerytów i Rencistów Koło w Niebylcu. Komisja w swoim wyborze kierowała się przede wszystkim tradycją, walorami smakowymi jak i wizualnymi. Kiermasz świąteczny zorganizowany został już po raz trzeci. Zdaniem uczestników jest to wspomniały sposób na podtrzymanie tradycji ludowego rękodzieła

oprac. Monika Godek